Dřevostavby Čertner

Sruby a roubenky

koláž resize

O Srubech

Nejstarší záznamy o srubech jsou už z dob středověku a v dnešní době je možné vidět sruby v Kanadě, Rusku, skandinávii a mnoha jiných zemí, které stojí 100 i více let. Už lidé z dob minulých věděli se jedná o stavby s nejlepšími tepelnými vlastnostmi. Existuje několik technologií výroby srubu, naše je nejshodnější s Norskou a Kanadskou technologií.

Nejpoužívanější material pro výrobu srubu je smrková kulatina, ale je možné stavět z modřínu, jedle a borovice. Kulatina je vybírána s maximální pečlivostí a kácena v zimním období, ručně odkorněna a hned impregnována proti škůdcům plísním a houbám. Ručním odkorněním se nenaruší celistvost kulatiny a ta pak lépe odolává přírodním vlivům (vítr, voda, oheň, škůdci, plísně a houby). Průměr kulatiny běžně používáme 30-35 cm, ale středový průměr může být individuálně přizpůsoben projektu nebo přání investora.

Srubová stavby seschne (zmenší se na výšku) až o 21cm, proto je důležité s tímto počítat u všech pevných částí stavby (např. komín, příčky, kuchyň.linka atd). Ne každá stavba je proveditelná na každém místě. Je třeba brát v potaz mnoho kritérii a vlivů např. návětrnost pozemku, při prudkém větru a dešti do sruboviny zatéká a je jedno, jakou metodou je srub vyroben.

rez-srubovy-spoj

O roubenkách

Roubené stavení je jedním z nejtradičnějších obydlí na našem území. Nejpoužívanější material pro výrobu roubenky je smrková kulatina ale je možné stavět z modřínu, jedle a borovice. Trámy jsou hned impregnovány proti škůdcům plísním a houbám. Průřez trámu záleží na finančních možnostech investora. Čím masivnější trám tím lépe.

Hrubá stavba znamená obvod z kulatiny nebo trámů, stropní trámy, izolace podélných a rohových spojů, prostupy pro el. Instalaci, přesné stavební otvory pro okna a dveře, svislé drážky pro příčky, krov s difuzní folií připevněnou kontralatěmi, konstrukce a vnější obklad štítů, impregnace proti dřevoškůdcům, plísním a houbám všech dřevěných částí, nejprve při výrobě a podruhé po vybroušení celé stavby. Při předání díla vás seznámíme s měřením sesychání stavby, povolováním aretačních částí a postupy pro dokončení stavby svépomocí.

Izolace do podélných a rohových spojů požíváme minerální ovčí vlnu, konopí atd, záleží na výběru investora. Izolaci doplňujeme paměťovou páskou, která se vkládá po obou stranách drážky.

 

IMG 0626 resize

 

 

Cena 

Cenová kalkulace pro hrubou stavbu srubu je cca 9 – 12 tisíc Kč za 1m2 zastavěné plochy, jedná se však pouze o hrubý odhad, přesnější cenu lze stanovit na základě vašeho alespoň hrubého nákresu nebo projektu. Dle finálního projektu bude stanovena konečná  cena realizace. U roubených staveb je cena zhruba o 15 procent vyšší.

Související činnost

  • Poradenství v oblasti sruboviny, srubů, roubenek a jejich dokončování.
  • Výroba a montáž srubových schodišť a zábradlí
  • Dodávka a montáž dveří a oken pro sruby a roubenky + olištování
  • Rekonstrukce a přestavby srubů a roubenek,  doizolovávání  a tmelení srubových staveb, rovnání srubových nebo roubených stěn
  • dodatečné zásahy na srubech a roubenkách (prořezávání drážek, seřizování oken a dveří, výměna a zkracování sloupů na aretačních patkách. Dodatečné vrtání průrazů pro el. instalaci.
  • Dokončovací práce na srubech a roubenkách, dřevěné obklady, podlahy, stropní podhledy, stropní konstrukce, podlahy balkónů, vnitřní konstrukce,
  • Falešná roubenka, z jakékoli stavby, chaty, chalupy, stodoly či přístavku, ať je v sebehorším stavu,  vám levně a rychle uděláme roubenku, nebo jak by někteří řekli dřevěnici. Jedná se o vodorovný obklad naimpregnovanými a natřenými prkny.

 Naše práce

Prohlédněte si další reference >>

Kontaktujte nás

Potřebujete konzultaci nebo zodpovědět dotazy? Kontaktujte nás.